Когато се говори за слънцезащитни кремове и лосиони, темата масово се свежда до фактора на защита (SPF).
Опаковката набляга също основно на това какъв е факторът – 15, 30, 50 и тн. , за лице или за тяло е предназначен крема и дали е подходящ за използване от деца.
Оказва се обаче, че важните неща често остават скрити за потребителите и най-вече вредните съставки както за нас, така и за водния свят.
Вижте нашата селекция от най-добрите и безвредни слънцезащитни продукти на българския пазар.
Avène Sun Минерално мляко, SPF50+, 100 ml
- За лице и тяло
- С цинков оксид
- Провитамин Е (пре-токоферил)
- С Titanium Dioxide [Nano]
FrezyDerm Infant Sun Care, SPF 50+, 100 ml
- Подходящ за деца над 12 месеца
- С цинков оксид
- Обогатен с лайка
- Не съдържа глутен, аромати и парабени
Mossa – SPF 30, 50 мл
- Приятен армоат и текстура
- С Цинков оксид
- Подсилен с витамини и натурални масла
- Защита от UVA и UVB лъчи
Wooden Spoon – Baby&Family Invisible Zinc, SPF30, 150ml
- Без аромат
- С Цинков оксид (не нано)
- 100% натурален и био сертифициран
- Водоустойчив
- БГ производство
ETNABIO – SPF 50 – 100 МЛ
- Лесен за нанасяне
- С Цинков оксид
- Без остатък от бели следи
- В стъклено шишенце
- Защита от UVA и UVB лъчи
Важно
Важно е да не излагате малките деца и бебетата на прекомерна слънчева светлина. Внимавайте да не попадне продукт директно в очите. Имайте предвид, че слънцезащитните средства не осигуряват 100% защита от вредните лъчи!
Какъв точно е проблемът с масовите слънцезащитни продукти?
Европейската комисия обяви, че слънцезащитните продукти, съдържащи стандартните за индустрията химикали – оксибензон и хомосалат, са опасни в сегашните си нива.
Прочетете текста по-долу за да научите, кои са алтернативните продукти, основните видове слънцезащита и какво трябва да избягвате.
Минерални срещу химични слънцезащитни кремове – Каква е разликата?
Слънцезащитните продукти са важна част от ежедневната грижа за кожата, особено когато става въпрос за защита на кожата от вредните слънчеви лъчи.
Слънцезащитните кремове използват най-често някои от тези активни съставки (само 2 от тях са безопасни – GRACE (Generally Regarded As Safe and Effective), според Агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ):
- Cinoxate
- Dioxybenzone
- Ensulizole
- Homosalate
- Meradimate
- Octinoxate
- Octisalate
- Octocrylene
- Padimate O
- Sulisobenzone
- Oxybenzone
- Avobenzone
- Para-aminobenzoic acid
- Trolamine salicylate
- Zinc oxide
- Titanium dioxide
В предложение от февруари 2019 г. FDA съветва само две от горепосочените съставки да бъдат класифицирани като „безопасни и ефективни“ – цинков оксид и титанов диоксид, които се съдържат в минералните слънцезащитни продукти.
Тоест, казано накратко – почти всички масови, широко рекламирани, евтини (понякога и медицински и скъпи), налични във всеки магазин и аптека слънцезащитни кремове са вредени и дори опасни!
Но да оставим FDA и какво казват те. Нека да разгледаме защо това е така и какво всъщност означават минералната и химическата слънцезащита.
Минерални слънцезащитни кремове
Минералните слънцезащитни кремове съдържат физически филтри, основно цинков оксид и/или титаниев диоксид, както вече споменахме по-горе.
Тези съставки се нанасят върху кожата и действат като бариера, отразявайки и разсейвайки вредните UV лъчи на слънцето, преди да достигнат до кожата.
Едно от основните предимства на минералните слънцезащитни продукти е широкоспектърната им защита.
Цинковият оксид е специална съставка, тъй като осигурява защита както от UVA, така и от UVB лъчите – едните са отговорни за преждевременното стареене, а другите – за развитието на рак на кожата.
Минералните слънцезащитни продукти са фотостабилни, което означава, че не е необходимо да се нанасят отново толкова често, колкото химическите слънцезащитни кремове.
Освен това минералните слънцезащитни продукти обикновено се смятат за безопасни за чувствителната кожа, тъй като е по-малко вероятно да предизвикат дразнене.
Активните съставки в минералните слънцезащитни продукти обикновено са и по-екологични, но често остават бели следи по кожата и трудно се отмиват.
Това е разликата в сравнение с химичните слънцезащитни средства, които абсорбират UV лъчите посредством различни химични филтри.
Каква е разликата между Цинковия оксид и Титаниевия диоксид? Кое е по-добро
Ето сравнение между цинковия оксид и титаниевия диоксид по отношение на техните характеристики и представяне в естествените слънцезащитни кремове:
- Защита от UV лъчите: И двата цинков оксид и титаниев диоксид предлагат широкоспектърна защита срещу UVA и UVB лъчите. Те действат, като отразяват и разсейват UV лъчите далеч от кожата.
- Ефективност на слънцезащитата: Цинковият оксид исторически е считан за по-ефективен от титаниевия диоксид по отношение на UV защитата. Той осигурява отлично покритие за целия спектър на UVA и UVB лъчите. Титаниевият диоксид, от своя страна, може да има слаба UVA защита, но все пак е ефективен.
- Прозрачност и бял филм: Титаниевият диоксид обикновено е по-малко забележим на кожата в сравнение със цинковия оксид, тъй като е по-прозрачен и намалява вероятността от бял филм. Цинковият оксид, особено в по-големи концентрации, може да остави видими бели следи върху кожата.
- Размер на частиците: Размерът на частиците от цинковия оксид и титаниевия диоксид може да влияе на тяхното представяне. И двата минерала се предлагат в различни размери на частиците, включително нано частици.
- Стабилност: Цинковият оксид се счита за по-устойчив на слънчевата светлина в сравнение с титаниевия диоксид. Той е по-малко склонен към разграждане или химични промени при излагане на UV лъчите, осигурявайки по-дълготрайна защита.
- Чувствителност на кожата: Титаниевият диоксид обикновено е подходящ за чувствителна кожа, тъй като има нисък потенциал за раздразнение и алергични реакции. Цинковият оксид също се понася добре от повечето хора, но някои с изключително чувствителна кожа може да изпитват раздразнение или алергии към него.
- Екологичен отпечатък: И двата цинков оксид и титаниев диоксид са минерални съединения и обикновено се считат за екосъобразни в сравнение с химичните слънцезащитни кремове. Въпреки това, производството на нано-частиците и тяхното потенциално въздействие върху водните екосистеми създават опасения. Използването на не нано частици може да се справи с тези проблеми.
Химични слънцезащитни средства
Химичните слънцезащитни средства съдържат химични филтри като оксибензон, октокрилен и октисалат. Тези съставки проникват в кожата и абсорбират UV лъчите, които по-късно се преобразуват в топлина и се отделят от кожата. Това помага да се предпази кожата от вредното въздействие на слънчевите лъчи.
Ако може да обобщим просто разликата между двата вида:
Химическите слънцезащитни продукти действат почти като гъба, поглъщайки ултравиолетовата светлина, докато физическите слънцезащитни продукти действат по-скоро като щит, отклонявайки слънчевите лъчи.
Най-лошото от лошото – Оксибензонът
Най-често посочваният като потенциално опасен е оксибензонът. Този химикал се използва широко в химичните слънцезащитните продукти.
Има доказателства, че оксибензонът се абсорбира през кожата повече, отколкото се смяташе досега, а в някои проучвания изследователите са открили притеснителни нива от него в човешката кръв и майчината кърма.
Въз основа на проучвания върху животни има опасения, че той може да наруши нормалната функция на редица хормони, включително естрогена.
Статия, публикувана неотдавна в списание „Reproductive Toxicology“, показва, че бременните жени, които ежедневно използват слънцезащитни продукти с оксибензон, могат да абсорбират достатъчно количество от химикала, за да увеличат риска от вроден дефект, наречен болест на Хиршпрунг.
Как да изберем най-безвредния и ефикасен слънцезащитен крем?
Проверете етикета: Избягвайте слънцезащитни средства, които съдържат потенциално вредни химически съставки като оксибензон или октокрилен.
Винаги четете съставките на етикета, когато купувате слъчнцезащитен крем.
За да сте сигурни, че избирате качествен продукт, най-добре пазарувайте от био магазини, защото там слънцезащитните кремове и лосиони са с натурални филтри.
Но въобще полезно ли е вече да се излагаме на слънце (без значение с кой крем сме се намазали)?
Въпреки, че летният тен е считан за приятен и атрактивен, „перфектният“ тен всъщност е всичко друго, но не и полезен за вас.
Малкото излагане на слънце е полезно. Слънчевата светлина има естествени антимикробни свойства, произвежда витамин D и се използва за лечение на много кожни заболявания.
Тенът може да изглежда здравословен, но е индикация, че кожата ви е атакувана от UVB и UVA лъчи, които причиняват преждевременно стареене и рак на кожата.
Идеята, че тенът е нормална и безопасна част от лятото, е остаряла и ненаучна.
Всъщност тенът се получава заради ултравиолетовите лъчи, които причиняват необратими увреждания на ДНК на кожата, а всички видове тен допринасят за вероятността да се разболеете от рак на кожата.
Освен рак на кожата последиците от „хващането на тен“ са огромни. Слънцето причинява тъмни петна и големи пигментни петна по лицето, преждевременно стареене под формата на бръчки и фини линии, удебеляване на кожата, както и разрушаване на колагена и еластина.
Но все пак, няма как да се приберем на тъмно и да не се показваме на слънце до края на живота си.
Съвети за слънцезащита
Важно е да избирате часовете от деня, в които слънчевите лъчи са по-слаби ( лятото – рано сутрин до към 10:00 – 10:30 и късно следобед след 18:30).
Ако практикувате зимни спортове, не забравяйте, че зимата слънцето, отразено от снега е не по-малко силно и изгарянето на лицето се случва неосетно.
Пазете се от изгаряне и от рязко изпичане още първия ден от почивката ви. Пазете се и мислете за кожата си, винаги избирайте най-добрите минерални слънцезащитни продукти.