В миналото татуировките са били използвани основно в определен тип среди и култури, но днес те са навсякъде. Почти сигурно е, че всеки един от нас веднага може да се сети за свой татуиран близък (не ти Бабо).
Някои вкарват много смисъл и идея в мастиленото изображение, докато други просто следват модната тенденция и си правят нещо просто добре изглеждащо.
Едно е сигурно, татуирането става все по-популярно, особено сред младите хора. Ако преди 10 години в една средностатистическа българска гимназия рядко можеше да се види татуиран ученик, то днес това е съвсем обичайна гледка.
Някои съжаляват за избора си, други не, а трети дори премахват татуировката си след известно време.
Няма спор, че добре направената татуировка на правилното място е страхотна добавка към визията на всеки, но има някои неща които всеки един запътил се към студиото за татуировки трябва да вземе под внимание.
Рисковете при татуиране
Нека започнем с това, че щом вкарваш химическа субстанция в кожата си, която планира да се задържи доста дълго там, неща които може да се объркат има.
Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA), всъщност не е одобрила нито един от използваните пигменти в татуировките.
Много от пигментите използвани в мастилата на татуировките се използват в мастила за принтери и автобои!
Ето част от рисковете:
- Алергични реакции. Цветните багри, които се използват – червено, зелено, жълто и синьо, могат да предизвикат алергична реакция, около и на мястото на инжектирането им в кожата. Възможно е такава реакция да се появи дори години след татуирането.
- Кожни инфекции. Гранулома – малки подутини, които могат да се появят около третираното място. Келоиди – изпъкнали участъци причинени от разрастване на съединителна тъкан.
- Болести предавани по кръвен път – Хепатити, тетанус, HIV. Рядко срещано, но все пак проучете добре и бъдете сигурни в избрания татуист и хигиената на инструментите му. Добрият професионалист трябва сам да ви запознае и увери, че инструментите са му стерилни, като приготвя всичко за “операцията” пред вас.
Здравният портал puls.bg, споделя притеснителна статистика:
„Наблюденията сочат още, че червеното мастило значително по-често става причина за обриви, в сравнение с другите цветове тушове. Подобни проблеми са установени сред 6% от тези, които имат татуировка. Четири процента от татуираните страдат от хронични проблеми и усложнения.“
Не пести. В крайна сметка това ще ти остане за цял живот. Избери добър татуист / студио. Не прави компромиси с качеството.
Не се успокоявайте с това, че татуировката може да се махне с лазер. Това е истински Ад и рядко резултатът е сто процентов. Също така не е и евтино.
Татуировките… те са историите в сърцето ти, изписани върху кожата ти.
Чарлс де Линт
Алтернативи на перманентните татуировки
Една от най-популярните алтернативи на мастилените татуировки са временните татуси.
Те предоставят възможността да експериментирате с различни дизайни и стилове, без да се бележите до живот.
Временните татуси са лесни за поставяне и могат да бъдат избрани според вашите предпочитания – от игриви и цветни мотиви до елегантни и символични текстове и форми. Те също така могат да бъдат лесно премахнати, ако поискате да промените визията си.
Къна за татуировки – Къната е натурална растителна боя, която се използва от хиляди години в различни култури по света. Тя се нанася върху кожата и създава временни изображения с оранжево-кафяв оттенък. Къната е позната също и със своите ползи за кожата – смятa се, че има овлажняващи и охлаждащи свойства.
Татуировка без мастило – Това е процес, при който се използва специална техника за отпечатване на дизайна върху кожата без да се използва мастило. Вместо това, се използват микроиглички или други специални инструменти, за да се създаде контурът и текстурата на татуировката. Тази алтернатива предлага възможността да имате изкусително изглеждаща татуировка, но без нанасянето на мастило върху кожата.
Съществуват ли рискове и опасности при татуировките?
Да, има рискове и опасности, свързани с татуировките. Въпреки че татуировките са обикновено безопасна процедура, може да се появят някои проблеми. Възможни опасности включват инфекции, алергични реакции, кожни реакции, както и потенциални проблеми със здравето при некачествени мастила или при извършването на татуировка в несанитарни условия. Винаги е важно да се избере качествен и лицензиран професионалист, който спазва хигиенните стандарти и използва безопасни материали.
Колко дълго издържат временните татуси?
Издържливостта на временните татуси може да варира в зависимост от типа и качеството на татуиращият продукт, както и от условията на прилагане и грижата за татуировката. Обикновено, временните татуси могат да издържат от няколко дни до седмици. Внимателното почистване и избягването на въздействието на вода и триене могат да помогнат за продължителността на временната татуировка.