При излизане в планината е много важно да имаме подходящо облекло, което да ни осигури топлина и комфорт, независимо от времето.
Една от най-съществените части от облеклото ни е термобельото, то предствалява най-долният слой дрехи, които носим и е предназначен да отвежда влагата навън, като по този начин осигурява топлина и комфорт на тялото.
Различните материи, от които може да е направено термобельото имат своите предимства и недостатъци, а също свои „фенове” или „противници”.
Какво ще научите в тази статия:
Вълнено термобельо
Вълненото термобельо е от най-разпространените видове, тъй като вълната е естествен материал с много добри изолационни качества, използвана още от нашите прадеди.
Тя задържа топлината добре, дори когато е мокра (като цяло не е хубаво да стигате до фазата, в която термобельото ви е подгизнало, но колкото по-малко опит имате в планинските преходи, толкова по-вероятно е и това да ви се случи, и да се възхитите от качествата му, когато е мокро).
Една от най-използваните видове вълна е мерино, или вълна от мериносови овце порода, известна със своята мека и фина вълна, която има уникални терморегулационни свойства, лекота и „дишаемост”.
Предимства и недостатъци на вълненото термобельо
- Добра изолация и задържане на топлината
- Леко и удобно за носене
- Дишащ материал
- Антибактериално (много по-бавно се вмирисва в сравнение с останалите материи)
- До два пъти по-скъпо от останалите видове
- Изисква пране при по-ниска температура, за да не се „степа” (смали)
- Не е подходящо за хора, алергични към вълна
Памучно термобельо
Памукът също е естествен материал с добра изолация.
Предимствата му са удобството и лекотата, но памукът не изолира толкова добре колкото вълната, особено когато е мокър, а също така не отвежда влагата далеч от тялото.
Предимства на памучното термобельо:
- Леко и удобно за носене
- По-ниска цена от вълненото
- По-слаба изолация от вълненото
- Изолацията му спада при влага
- При изпотяване не отвежда влагата навън
Синтетично термобельо
Синтетичните материали като полиестер, полипропилен, полиамид, полиакрил, еластан и найлон в много случаи предлагат по-добра алтернатива за хората практикуващи активно спорт на открито.
Главното предимство на синтетиката е отвеждането на потта извън тялото и бързото и изпаряване от телесната температура, а също така и добра термо изолзация (както от студ, така и от жега).
- Много леко и удобно за носене
- Силна изолация дори при влага
- Устойчиво на износване
- Могат да се перат при по-висока температури
- Не се напоява толкова силно,колкото вълната и изпарява по-бързо влагата или потта
- Износва се и се протърква по-бавно от мерино вълната или памукът
- По-леко от памука
- По-скъпо от памучните текстили
- Не е толкова приятно за кожата при многодневни преходи или продължително носене
Смесено термобельо
Смесеното термобельо е съставено от два или повече различни материала, обикновено синтетичен външен слой и вълнен или памучен вътрешен.
Така се постига комбинация от качествата на различните материали – добро отвеждане и бързо изпаряване на влагата от синтетиката и комфорт, топлина и проветривост от вълната.
Предимството на смесеното термобельо е, че взима най-доброто от двата свята, именно за това този вид термобельо е най-често използваното от професионалистите в планината (планиснки водачи, спасители и алпинисти).
- Комбинира полезните качества на различните материали
- По-скъпо от едноматериалните
Какво да вземем предвид при избора на термобельо
Изборът на термобельо зависи от личните предпочитания и целта на прехода. Ето някои фактори, на които да обърнем внимание.
Сезонът
Зима: Заложете на вълната или смесеното термобельо съдържащо в себе си мерино, неговите термозадържащи качества са несравними при минусови температури.
Лято: Синтетичното термобельо е за предпочитане в горещите дни високо в планината, само човек, който е прекарал един ден през Август във високата планина със слънце знае колко силно изгаря то всяка открита част на тялото, а синтетиката с отвеждането на потта и бързото съхнене е перфектното облекло в такива дни.
Натоварването
- Интензивно: Ако планината е вашето място за тренировка и активно движение, синтетиката ще ви осигури по-добър комфорт.
- Неинтензивно: При по-леко темпо на прехода естествените материали се усещат по-добре върху кожата и задържат топлината ви, без да се налага да „се напъвате”.
Височината
- Във високата планина (над 1600м.) дори и летните месеци (особено рано сутрин или късен следобед) могат да бъдат мразовити, за това заложете на вълната и мериното.
- В гористия пояс, където сте защитени от ветровете, можете да заложите на синтетично термо бельо.
Времетраенето
- Ако сте излязли за ден в планината – синтетиката ще ви свърши работа.
- Ако планирате 2-3 и повече дни престой заложете на мерино вълна.
В хижата или на палатка
Хижите осигуряват топлина, храна и подслон, независимо от сезона, следователно термобельото там не ви е първа грижа. Можете да изберете видът, който ви е най-удобен и приятен на допир.
Палатката ви дава защита от дъжд и вятър, но топлината зависи от спалният ви чувал и термобельото.
Променливото време в планината може да донесе температури близки до нулата, дори и през лятото, следователно избирайте топло термобельо (вълнено или смесено) за нощуването на палатка в планината.
…и на края проверявайте прогнозата, за да не създавате излишна работа на планинските спасители.
Успех!